Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach (k. Lubyczy Królewskiej)

Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach (k. Lubyczy Królewskiej)





Jedno z pierwszych opuszczonych miejsc. Pierwsza opuszczona cerkiew. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie; mimo tego, że niewiele z niej zostało, to ten klimat jest niesamowity. Odwiedziłam cerkiew dwa razy – na początku jesieni (wrzesień 2015) oraz w zimie (sylwester 2015/2016).
Murowana cerkiew pw. św. Paraskewy powstała w latach 1798 - 1806. Świątynia została wzniesiona na miejscu dawniejszej drewnianej. Architektem był Szymon Tarnawski; budowla centralna na planie krzyża.
Cerkiew została uszkodzona w wyniku ostrzału artyleryjskiego czasie II wojny światowej. Opuszczona, od tamtej pory ulegała dewastacji - zawaliła się kopuła i stropy.
W pobliżu znajduje się murowana dzwonnica i rozległy cmentarz, na którym zachowało się wiele pięknych nagrobków z warsztatów bruśnieńskich.
Świątynia służyła 5500 parafianom.
Niewiele można znaleźć informacji na temat tej cerkwi – ale obiecałam sobie, że kiedyś spędzę trochę więcej czasu na szukaniu zdjęć, grafik, szkiców, dokumentów.
Czy tak wyglądała cerkiew?
źródło: M. Wowk, Istorija cerkwi seła Lubycza Kniazi, Użgorod-Lubycza Kniazi 2006.









 








"Wizyta regionalisty Janusza Petera w 1955 roku, w tle cerkiew, nie widać na dachu kopuły uszkodzeń, choć z tego co udało mi się ustalić cerkiew została uszkodzona wraz z kopułą 22 czerwca 1941 roku." (informacje i zdjęcie od http://sklsk.flog.pl/ - bardzo dziękuję!)





 '

Oto jak cerkiew prezentuje się obecnie: